Türkiye Belediyeler Birliğinin (TBB) 2018 yılından bu yana ulusal koordinatörlüğünü üstlendiği Avrupa Hareketlilik Haftası’na katılımının artırılması, çevre dostu ulaşım yöntemlerinin teşvik edilmesi ve yaşanabilir çevre oluşturulmasına katkı sunulması amacıyla düzenlediği “Belediyeler İçin Bisikletli Ulaşım Fikir ve Proje Uygulama Yarışması Ödül Töreni” 17 Eylül’de Ankara’da gerçekleştirildi.

Fikir ve uygulama projeleri olmak üzere iki aşamadan oluşan yarışmanın ilk aşaması olan fikir projeleri Juri tarafından değerlendirmeye alındı. Birinci aşamada Yarışma Jurisi tarafından başarılı bulunan 10 belediye 250.000TL ile ödüllendirildi.

 145 belediyenin proje başvurusu yaptığı yarışmada 143 başvuru geçerli kabul edildi.  Büyükşehir belediyelerinden katılımın yoğun olduğu yarışmaya 16 büyükşehir belediyesi, 78 büyükşehir ilçe, 16 il, 25 ilçe, 8 belde yarışmaya katıldı.

Yarışma Jurisinde; Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurul Başkan V. Prof. Dr. Şükrü Karatepe, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Halil Yunus Ersöz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mesleki Hizmetler Genel Müdürü V.  Atila Erenler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Çevre Yönetimi Genel Müdürü Eyyüp Karahan,  Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Birol Ekici ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Sektör Yöneticisi Göktuğ Kara  yer aldı.

Yarışmayı kazanarak ödül almaya hak kazanan belediyeler şu şekilde belirlendi:

BELEDİYEPROJE ADI
Develi BelediyesiDeveli Kültür Yolu
Bisiklet ve Akıllı Bisiklet Sistemleri Projesi
Şahinbey BelediyesiSağlıklı Yaşam için Pedalla Projesi
Altınordu BelediyesiAltınordu Bisiklet Yolu Projesi
Antalya Büyükşehir BelediyesiToplu Taşımada Bisikletin Entegrasyonu
Acıpayam BelediyesiAcıpayam Bisiklet Rotası Projesi (AÇBİROTA)
Mezitli BelediyesiMezitli’de Sonsuz Bisikletli Yaşam
Erbaa BelediyesiÇevre Dostu Kent
Başakşehir BelediyesiBaşakşehir Bisiklet İstasyonlari (BABİS)
Sakarya Büyükşehir BelediyesiAyçiçeği Bisiklet Vadisi Bisiklet Müze Kafe Projesi
Yozgat BelediyesiBirlikte Daha İyi Sürüyoruz